Tohumlama nedir? Tohum döllenmeden sonra ortaya çıkmaktadır. Bir tohum içerisinde dışa doğru embriyo, besin dokusu ve tohum kabuğu olmak üzere üç bölümde yer almaktadır.

Tohumda embriyo kesesinde yer alan yumurta hücresinin döllenmesi ile beraber oluşan yapıya zigot adı verilmektedir. Bu hücrenin gelişerek oluşturduğu yapıya ise embriyo denmektedir. Embriyo tohum içerisinde canlı olan bölümdür. Bu alanda yetişen ilk yaprakçıklara kotiledon yani çenek adı verilmektedir. Açık tohum durumunda yer alan bitkilerin embriyosunda ikiden fazla çenek yer almaktadır. Bu durumda yer alan bitkilere polikotiledonlu bitkilerde denmektedir. Kapalı durumda yer alan tohumlu bitkiler ise tek çenekli yani monokotiledon ve çift çenekli yani dikotiledon olarak iki kısımda incelenmektedir. Kotiledon kısmı besin depo etmekten ve çimlenme durumundan sonra toprak üstüne çıkarak fotosentez bölümünün görevini yürütmektedir.

Embriyo durumunda yer alan gövde bölgesine plumula adı verilmektedir. Bu koşullar içerisinde gelişen meristematik yapı olgun bitkide gövdeyi meydana getirmektedir. Bu bölümün kök bölgesine radikula denmektedir. Embriyonik bölgede gelişen bu meristematik yapı ise olgun bitkide köklerinin temelini atmaktadır. Radikula ve kotiledonlar arasında yer alan bölgeye hipokotil denmektedir. Embriyo içerisinde besin bölümü dokusu büyüyecek bitkinin tam olarak erişkin olmadan önceki beslenme yeri olarak bilinmektedir. Tohumda yer alan maddeler sayesinde sert bir hal oluşmaktadır. Sert kabuk su ve gazlara karşı geçirgenliği azaltmaktadır.

Kaynak: http://tarimdan.com/bilgi-bankasi/tohum-nedir-s404.html