Günümüz tarım alışkanlıkları arasında artık sera tipi ürünler bir hayli yer kaplasa da, iş stresinden yorulan veya ailecek organik ürünleri yemek isteyenlerin son zamanlarda başlattığı küçük yetiştiricilik faaliyetleri hız kazanmış durumda. Birçok yabancı menşeili ürünlerin yerine artık kendi ektiği ürünleri yemek isteyenlerin en çok sıkıntı çektiği konulardan biri yerli tohumları bulabilmek. Organik pazarlarda boy göstermeye başlayan yerli sebze tohum çeşitleri içinden ekmek istedikleriniz neler ise onu alıp bahçenizde gönül rahatlığı ile üretebilirsiniz.

* Patlıcan tohumları: yerli patlıcan ürünlerinden üretilen bu tohumlar ile sizde bahçenizin bir köşesinde kendi patlıcanınızı yetiştirirsiniz.

* Domates tohumları: yine kolaylıkla bulabileceğiniz domates çekirdeklerinden oluşan bu tohumlardan kendi bahçenize ekerek tamamen organik domatesleri elde edebilirsiniz.

* Salatalık tohumları: sebze tohum çeşitleri içinde en çok rağbet edilenlerden olan salatalık tohumlarına pazarlarda veya zahireci denilen zirai ürünler satan yerlerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

* Biber tohumları: bahçelerin olmazsa olmazı biber tohumları da piyasada kolaylıkla bulunabilecek diğer bir çeşit.

* Bal kabağı tohumları: Pek çok kişinin tatlısını bayılarak yediği bal kabağını siz de bahçenizin bir köşesinde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

* Kavun- karpuz tohumları: yazın sulu sulu iyi giden karpuzları neden siz yetiştirmeye siniz? Alacağınız tohumlar ile kolaylık ekip ürünleri hasat edebilir, eşe dosta kendi ürünleriniz bahçenizden yedirebilirsiniz.

Birçok sebze tohum çeşitleri içinde bahçeniz olmasa bile evinizin balkonunda kolaylıkla yetiştirebileceğiniz ürünler de var. Mesela domates veya biberleri saksılarda büyüterek de ürün elde edebilir ve sabahları kendi dikiminiz olan bu ürünleri tüketebilirsiniz. 

Ayrıca büyük şehirlerde de oluşturulan tohum takası pazarlarında elinizde olan bir kaç çeşit tohumu bir başkasının tohumları ile takas ederek piyasada yerli tohumun artmasına destek verirken, elinizde olmayan ürünlere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Geleceğimiz için gerekli olan bu organik tarım kültürünün çocuklarımıza da aşılayarak onlara da dikim fırsatı verip büyük şehirlerde bile doğal kalan ürünler tüketmesini sağlayabilir, dışa bağımlı olan bu durumdan kurtarabilirsiniz. GDO olarak bilinen genetiği değiştirilmiş ürünleri hayatımızdan uzak tuttukça sağlıklı bir gelecek inşa etmiş oluruz

Kaynak: http://tarimdan.com/bilgi-bankasi/sebze-tohum-cesitleri-s684.html